Dodatkowe płatności w umowie dzierżawyStrony mogą określić w umowie, że oprócz czynszu dzierżawca będzie obowiązany uiszczać podatki i inne ciężary związane z własnością lub z posiadaniem przedmiotu dzierżawy oraz ponosić koszty jego ubezpieczenia.

Zwolnienie wydzierżawiającego od obowiązku uiszczania podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub posiadaniem nie może być traktowane na równi z zobowiązaniem do świadczeń czynszowych.

W przypadku zwłoki z zapłatą podatków i innych należności, które dzierżawca zobowiązał się opłacać należy stosować przepisy dotyczące zalegania z czynszem.

Inne opłaty związane z umową dzierżawy

Komentarze 2 thoughts on “Inne opłaty związane z umową dzierżawy

 • 28 maja 2018 z 15:49
  Permalink

  Proszę powiedzieć – skąd teza, iż „W przypadku zwłoki z zapłatą podatków i innych należności, które dzierżawca zobowiązał się opłacać należy stosować przepisy dotyczące zalegania z czynszem.”

  Wyrok SA jest odmienny (I ACa 111/2003)

  Powtórz
  • 12 listopada 2018 z 09:14
   Permalink

   Dziękuję za uwagę. Istnieją rozbieżne stanowiska w tej kwestii. Ten tekst ma walor informacyjny, jego formula nie pozwala na głębsze omawianie wszystkich kwestii, z uwzględnieniem odmiennych stanowisk wyrażanych w nauce prawa cywilnego i orzecznictwie sądowym.

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *